štvrtok 21. apríla 2011

Tip na darček

Môj muž si konečne vybral darček tieto vianoce sám. Vraj zápisník moleskine. No ok, teda, čo to vlastne chceš? A zapadla som do úžasného sveta zápisníkov, poznámkových blokov, zošitov a skicárov.
moleskine zápisník sa tiahne umeleckými dejinami už od van gogha po hemingwaya. na nejaký čas síce zmizli z trhu, ale v roku 1997 sa vrátili vďaka malej milánskej firme.
Zapisovať do moleskine nie je len tak, robiť si poznámky. je to štýl, image, poznanie, že niečo zanecháte, pretože tieto zápisníky sa nevyhadzujú.
Je osobnejšie mať denník písaný v útlom čiernom zápisníku ako statusy na facebooku.
Je nápaditejšie vlastniť fotografie z cesty po ríme spolu s moleskine city notebookom ako len album na picasse.
Je dojemnejšie poznámkovať vývoj vášho dieťaťa do moleskine passions ako len tak, do kalendára na stene.
Moleskine je jednoducho krásny a osobný.


www.moleskine.com

objednať si ho môžete cez amazon, ale aj cez martinus, pripravte sa však na to, že to môže trvať aj 2 mesiace (ten vianočný darček cez martinus nedodali ani v polke februára :(

zdroj tu

"for dummies"

Ak ste pozorný sledovač amerických filmov, určite vám neušli publikácie "for dummies". Sú to vlastne praktické príručky na ovládanie asi všetkého na svete. Od kreatívneho písania, cez programovanie SAP po mormonské náboženstvo. Počas 20 ročnej histórie vydali 1600 publikácií v náklade viac ako 200 miliónov kusov.
Jedinou smolou pre anglicky nehovoriacich jedincov je, že nevychádzajú ani v čechách, ani na slovensku a tak sme nútení sa tú angličtinu predsa len naučiť :) Možno by sa oplatilo niektorému z vydavateľstiev kúpiť licenciu pre českoslovenký trh. Nás "dummies" je predsa stále dosť.




www.dummies.com

streda 20. apríla 2011

Pocta stephenovi kingovi

Upratovala som knižnicu a konečne sa mi podarilo dostať všetkých kingov vedľa seba. poviem vám, už je v dvoch radoch. a verím, že jeho knihy budú naďalej pribúdať. možno sa spýtate, prečo práve king, veď väčina hororov je tak podobná, hromada krvi, pár upírov a koniec.... A tu sa práve, milí čitatelia mýlite.

S. king sa dostal do povedomia predovšetkým autorstvom hororových kníh ako osvietenie (the shining), hmla. alebo cintorín zvierat (pet semetery) či Misery. King nepíše len horory. nájdete u neho poriadnu kopu fantasy, a málokto vie, že je autorom  zelenej míle s tomom hanksom. 
Čo ma však ku kingovi priťahuje je jeho psychologické spracovanie postáv. Vo svojich apoklayptických románoch sa zameraiva na konanie nie len jednotlivca v hraničnej situácii, ale aj davu, masy ľudí, ktorá sa vždy správa podľa určitých zákonitostí. Je fascinujúce prizerať sa, ako deštrukčne sa naša vyspelá spoločnosť dokáže správať. Potvrdzuje, že zlo a dobro v nás stále existujú, stále hrajú tú svoju hru a je len na človeku, čo si vyberie. Diabol v jeho knihách je vždy fyzicky prítomný, dobro málokedy, to musí jedinec nájsť hlboko vo svojom vnútri a nepustiť ho.

Odporúčanie: ano, ano ano

zelená míľa, svedectvo, nezbytné veci, to, pod kupolou

Percy Jackson (Rick Riordan)

Bolo jasné, že po úspechu harryho pottera sa čoskoro nájde autor, ktorý sa bude snažiť dosiahnuť podobný úspech a  podchytiť mladších čitateľov, pretože, priznajme si, potterovci už príliš vyrástli. A tak sa dostal na svet percy jackson- syn smrteľníčky a boha mora poseidóna.
Asi si teraz poviete, že pekná magorina. Alebo možno ani nie. Dobrodružstvá mladého chlapca, ktorý sa spolu s priateľmi vydáva zachrániť svet má už 4 časti (na slovensku) a filmové spracovanie s hviezdnym obsadením (pierce brosnan ako cheiron).
Možno nedosiahne taký úspech ako HP, ale odhaľuje čitateľovi grécku mytológiu prístupným spôsobom (toľko o gréckych bohoch si teda z literatúry nepamatám a nikdy ma to nebavilo) a udržuje ho v napätí až do konca príbehu.

Odporučenie: knižka vhodná pre mladších čitateľov a menej náročných dospelákov

Percy jackson: Zlodej blesku, more oblúd, Kliatba titanov, Boj o labyrint, Rick Riordan, Fragment 2010

Ozveny mŕtvych, Smršť (Johan Theorin)

Po dlhom čase (ja si pamatám len pippi a večne spievajú lesy) sa objavili knihy od autorov zo škandinávie a obohatili tak náš knižný trh. Vydavateľstvo marenčin tentokrát siahlo po trilógii johana theorina. Knihy síce priamo na seba nenadväzujú, ale istá spätosť tam existuje (zatiaľ mám len prvé dve diela).

Tmavé prebaly naznačujú, že obsah bude tiež dosť pochmúrny a napínavý. A tento náznak je do bodky splnený. Príbeh sa odohráva na Oland, na relatívne malom území, v relatívne malej komunite. Ale každá, aj tá najmenšia osada má svoje temné tajomstvá. V knihách sa spája stará dobrá európska detektívka, pár amatérskych "detektívov", ktorí stále hľadajú pravdu a troška ducháriny. Taký správny pomer na dobrú knižku. Len odporúčam nečítať niekde osamote, na chalupe :)

Odporúčanie: určite áno

Smršť, Ozveny mŕtvych, Johan Theorin, Marenčin PT 2010

Príbeh Edgara Sawtella (David Wroblewski)

"Príbeh edgara sawtella som si bezvýhradne zamiloval"  povedal stephen king podľa prebalu na knižke.  A ja som si povedala: áno, toto musím mať.
Ak od tejto knihy čakáte niečo hororovo napínavé, mýlite sa. Je to príbeh o chlapcovi a jeho rodine, ktorá sa živí výcvikom psov a ich krížením. Ak vám neprekážajú state o genetike a krížení, pustite sa do čítania a nebudete sklamaní.
Ak vás takéto veci odrádzajú a vy knihu v kníhkupectve vrátite späť do poličky, robíte chybu. Pripravujete sa o krásny,  lyrický príbeh, ktorý vás zavedie na americký vidiek, do sveta hluchého chlapca a jeho psov. Pripravíte sa o príťažlivý hamletovský príbeh, ktorý je podľa mňa lepší ako samotný hamlet. Pripravíte sa o dobrodružstvo a nového mladého priateľa.

Odporúčanie: Edgar sawtell má právom miesto v mojej knižnici a tie (pre mňa nezaujímavé) state sa stále dajú preskočiť :)


Príbeh Edgar Sawtella, David Wroblewski, Tataran 2010, 460s.